Рубрика

Обслуговування газопроводу і систем газопостачання

До первинного пуску газу газопровід повинен бути випробуваний повітрям на міцність і щільність відповідно до норм випробування для даного виду газопроводу, а також пофарбований.

В процесі обслуговування газопроводу виникають різні несправності, що є причиною витоків газу. Найчастіше витоку спостерігаються з різьбових з’єднань при поганій якості їх складання, недостатньому або ослабленому кріпленні газопроводу, або ж додаткової механічної навантаженні на газопровід.

Бувають витоку з зварних з’єднань і поздовжнього шва труб. Як правило, герметичність шва труби порушується при неправильній згинанні труби і поганий монтажної підгонці.

Витоку газу відбуваються також через корозійних раковин. Причиною корозії газопроводу можуть бути відсутність або недостатня забарвлення, попадання на газопровід води і різних рідин, надмірна вологість повітря в приміщенні.

Для усунення витоку замінюють дефектний ділянку, а також усувають причину, що викликає корозію, і ретельно перевіряють газопровід на значній відстані від виявленої корозійної раковини.

При витоках газу через тріщини, пори, раковини в фітингах останні замінюються.

При ліквідації витоків газу з газопроводу дуже важливо швидко і правильно визначити місце витоку. У більшості випадків слюсар газового господарства є на об’єкт у зв’язку з заявкою абонента. При цьому абонент часто сам вказує місце найбільшої концентрації запаху, і слюсар, обмив порівняно невелику ділянку газопроводу, швидко знаходить місце витоку.

Але іноді, витративши значний час, слюсар не знаходить місце витоку. Практика показує, що деяка частина заявок абонентів пов’язана з «стороннім» запахом, т. е. з запахом різних речовин, що віддалено або близько схожих з запахом одоранту. Тому в першу чергу слюсар повинен з’ясувати, чи пов’язаний запах з наявністю у повітрі газу. При ясно вираженому «стороннього» запаху швидко виявляються речовини, що є джерелом запаху (бензин, лаки, фарби, розчинники, гниють овочі, різні розкладаються органічні речовини і т.п.). Якщо джерело запаху не виявлений, то необхідно зробити аналіз повітряного середовища за допомогою переносного газоіндікатора або в лабораторії.

Але навіть за наявності «стороннього» запаху слюсар зобов’язаний перевірити газопровід на герметичність, тому що не виключено і одночасне наявність витоку газу. Знайдена і усунена витік не звільняє слюсаря від перевірки газопроводу, так як витоків може бути одночасно дві і більше. Для перевірки герметичності газопроводу необхідно за допомогою водяного манометра з’ясувати, чи падає тиск газу. Для цього вивертають сопло в однієї з пальників і вворачивают спеціальний штуцер, до якого приєднують гумову трубку манометра. Потім відкривають кран на пальник і закривають кран на вводі. По падінню тиску можна судити про ступінь герметичності газопроводу, і кранів.

Обмилюють газопровід треба рідким мильним розчином за допомогою пензлика. Застосування густого розчину і дрантя замість пензлика часто призводить до заповнення милом дрібних неплотностей, і тоді важче відшукати місце витоку.

Обслуговування газопроводу і систем газопостачання
Зазвичай місце витоку виявляють по утворюється мильною бульбашкою. Але в деяких випадках струмінь газу здуває мильний розчин і бульбашки не утворюються, і тоді витік потрібно шукати на змочувати ділянці — там, де мильна плівка проривається і це місце залишається сухим.

Важко визначити місце витоку на газопроводі, якщо пошкодження розташовано з боку стіни, особливо коли порушені монтажні вимоги і труба впритул прилягає до стіни. У таких випадках потрібно видалити частину штукатурки.

Відшукувати місце витоку на газопроводі за допомогою вогню категорично забороняється. Ця заборона обумовлено не тільки можливістю вибуху при наявності газоповітряної суміші вибухової концентрації. При перевірці вогнем можуть залишитися невеликі смолоскипи непомічених витоків або тліючий ущільнювачий, що через кілька годин викличе пожежа.

До інших несправностей на газопроводі, пов’язаним з можливістю появи витоків газу або порушення газопостачання, відносяться:

провисання газопроводу через недостатнє або ослабленого кріплення, відсутність або недостатня забарвлення, освіта корозійного шару або раковин, наявність великої кількості різьбових з’єднань і освіта в газопроводі закупорок.

У необхідних випадках газопровід надійно закріплюють і звільняють його від додаткового навантаження. При цьому потрібно перебирання сполук, так як подворачіваніе муфти, контргайки, кутника або іншої деталі без розбирання й заміни ущільнення в більшості випадків тільки збільшує витік газу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *